Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim

XI Forum Kobiet w Gminie Międzyrzec Podlaski pod hasłem „Odważna na zmiany”

Utworzono dnia 11.03.2024
XI Forum Kobiet Gminy Międzyrzec Podlaski w tym roku miało miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Halasach. Spotkaniu, które odbyło się 10 marca, towarzyszyło hasło przewodnie „Odważna na zmiany”.
Ponad 250 uczestniczek wzięło udział w tegorocznym Forum Kobiet w Halasach. Sala gimnastyczna szkoły podstawowej zamieniła się w scenę rodem z Hollywood, na której zaprezentowała się szeroka społeczność kobiet z terenu gminy Międzyrzec Podlaski oraz kobiet działających na rzecz gminy. Gości przywitała dyrektor szkoły w Halasach Katarzyna Radzikowska, zaś całość uroczystości poprowadziły dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Magdalena Chodzińska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sylwia Hubica.
Aby tradycji stało się zadość, gospodarz uroczystości Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Pietrukiem wręczyli symboliczne wiązanki kwiatów ???? kobietom zgromadzonym na sali, składając jednocześnie serdeczne życzenia. Do życzeń dołączyli się obecni na wydarzeniu goście: Starosta Bialski Mariusz Filipiuk, Radny Powiatu Bialskiego Marek Sulima oraz Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Barbara Barszczewska. Wszystkie zgromadzone na sali kobiety otrzymały upominki.
Część artystyczna stanowiła happening, w którym elementy sztuki teatralnej łączyły się z elementami sztuki wizualnej ????????️ Organizatorki wybrały 6 obszarów życia, w których zobrazowały zmiany jakie zaszły na przełomie lat w sposobie funkcjonowania i postrzegania kobiet. Były to następujące obszary: prowadzenie gospodarstwa domowego, świętowanie Dnia Kobiet, wybór męża, praca, uprawianie sportu oraz trudne życiowe sytuacje. Zestawiły przeszłość z teraźniejszością, ukazując bogactwo kinematografii obfitujące w wątki związane z kobietami. Uczestniczki i uczestnicy zapoznali się z kultowymi i niszowymi fragmentami filmów związanymi z powyższymi obszarami życia, zaś filmy przeplatane były scenami o zabarwieniu kabaretowym, ale także poważnym i wzruszającym. W części artystycznej zaprezentowały się dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej w Halasach, nauczyciele i pracownicy tejże szkoły, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Pietrukiem, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, kierowniczki referatów Urzędu Gminy Międzyrzec Podlaski, prezeska Międzyrzeckiej Spółdzielni Socjalnej RAZEM Elżbieta Chodzińska, dyrektorki szkół i przedszkola z terenu gminy, dyrektorki gminnych instytucji kultury, sołtyski gminnych wsi, Ewa Nasiłowska z zespołu ludowego „Leśne Echo” z Zaścianek, piłkarki z Akademii Piłkarskiej UKS „Dwójka”, Wiktoria i Oliwia Krasuskie, a także Zofia Michaluk – była uczennica szkoły podstawowej w Halasach w choreografii przygotowanej wspólnie ze szkołą tańca MOVE MI. W sumie na scenie gościliśmy blisko 40 wspaniałych kobiet, które z odwagą włączyły się w happening. Dzieci występujące na scenie zostały obdarowane łakociami przygotowanymi przez Panią Annę Charczuk.
Kolejnym ważnym elementem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu „Kobieta Aktywna Gminy Międzyrzec Podlaski 2024”.
???? Laureatką w kategorii „Kobieta Przedsiębiorca 2024” została Pani Renata Zalewska z Wysokiego. W tej kategorii nie było żadnych dodatkowych wyróżnień.
???? Laureatką w kategorii „Kobieta Społecznik 2024” została Pani Barbara Węgrzyniak z Tłuśćca.
W tej kategorii przyznano 4 równorzędne wyróżnienia – otrzymały je Pani Magdalena Lubochońska Jóźwik z Zaścianek, Pani Teresa Kokoszkiewicz z Kożuszek, Pani Lucyna Kondraciuk z Wysokiego oraz Pani Janina Zaniewicz z Halas.
???? Laureatką w kategorii „Kobieta Kultury 2024” została Pani Gabriela Dębowska z Wysokiego. W tej kategorii nie było w tym roku żadnych dodatkowych wyróżnień.
Na zakończenie uroczystości odbyła się loteria z nagrodami przekazanymi przez sponsorów. Upominki otrzymały 42 kobiety, których losy z numerkiem okazały się szczęśliwymi. Po zakończeniu uczestniczki mogły nabyć wyjątkowe pamiątki z wydarzenia, a wśród nich do dyspozycji gości były stoiska z dekoracjami robionymi ręcznie przez Panią Ewę Biernacką z Rudnik, z biżuterią pani Joanny Tworkowskiej, obrazami malarki Bożeny Iwaniuk oraz kosmetykami Mary Key i konsultacjami Agaty Chwedoruk.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania nauczycielom i pracownikom szkoły podstawowej w Halasach zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz części artystycznej, za ciepłe przyjęcie, świetną współpracę i moc zrozumienia. Podziękowania należą się również dzieciom i rodzicom za czas poświęcony na próby oraz logistykę dnia codziennego z tym związaną. Zaś Dyrektorom szkół: w Rzeczycy, Rudnikach i Tłuśćću, dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie oraz radnym: Jarosławowi Czapskiemu i Andrzejowi Frąckiewiczowi za wsparcie organizacyjne. Serdeczne podziękowania przekazujemy także na ręce Rady Rodziców przy szkole podstawowej w Halasach za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla gości.

XI Forum Kobiet w Gminie Międzyrzec Podlaski

Utworzono dnia 19.03.2024, 13:57